Merhaba Ziyaretçi
Son Eklenen Filmler Göster/Gizle | Sitemizde yaklaşık 5566 film bulunmaktadır.

Çevrimdışı genç_dede

*
  • iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir
  • *
  •  7642 7642
  • 65194 65194
  • Yeşilçam Fedakarı

Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor?

« : 01 Eylül 2016, 14:08:40 »
Açıkçası merak ettim ve kendime göre haklı nedenler buldum ve tabiki işin gerçeğini de en sona sakladım.

1. Dayanıklı olduğu için.

Ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle anlatayım. Yeşilçam sanatçıları filmleri çekerken çok büyük sıkıntılarla bazen beş parasız şekilde çekilmiş, giyilen kostümler bazen kendi paralarıyla bazen borç harç şeklinde giyilmiştir, yani her türlü zorluğa göğüs gererek. Çam ağaçları gibi dimdik durarak. Bu yüzden Yeşilçam dayanıklılığın en güzel simgesidir.

2. Her daim aynı kalması.

Nasıl ki çamlar yapraklarını dökmez, yıl boyu yeşil kalır Yeşilçam da aynen öyleydi.

3. Ulu çınarlar yetiştirmesi.

Çınar da bir çam türüdür. Bu sanatçılara neden çınar dendiği şimdi daha iyi anlaşılıyor.

4. Kalbine bir darbe aldığında ölmesi.

Nasıl ki çamlarda reçine kanallarına kalp çizerken darbe vurursanız- ki reçine kanalları çamlar için hayati sıvıdır- çamlar ölür, kurtaramazsınız. İşte Yeşilçam'da da teknolojik gelişmelerin artması daha fazla para kazanılması bu sinemanın kalbine darbe almasına ve sonunda ölmesine neden olmuştur.

5. Ve tabiki de asıl nedeni ise;

Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır.

Çevrimdışı basvekil

*
  • *
  •  1001 1001
  • 38822 38822
  • Yeşilçam Sever
Ynt: Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor?
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2016, 17:17:02 »
Ellerine sağlık dedem güzel bilgiler için, Yeşilçam deyince sinema severlerin aklına 2000 yılı öncesi filmler geliyor. :)

Çevrimdışı ZeuS

*
  • *
  •  3423 3423
  • 2042 2042
  • Yeşilçam Sever
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2016, 13:47:20 »
Emeğinize Sağlık Teşekkürler...

Çevrimdışı CANDYMAN

*
  • *
  •  35 35
  • 123 123
  • Sinema Sever
« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2017, 03:41:39 »
İçimize su serptin dede :D