Merhaba Ziyaretçi
Son Eklenen Filmler Göster/Gizle | Sitemizde yaklaşık 5566 film bulunmaktadır.

Çevrimdışı kursiyer

*
  • *
  •  624 624
  • 73 73

Otobüste Yaşlılara Yer Vermelimiyiz? Yoksa.....

Otobüste Yaşlılara Yer Vermelimiyiz? Yoksa.....
« : 15 Eylül 2013, 10:07:12 »
Sevgili Yeşilçamevi Üyeleri

Sizlere Hepimizin başına geldiğini umduğum bir durumu hatırlatmak istedim.Sizlerde görüşlerinizi paylaşın istedim.Otobüste dolmuşta yaşlılara yer vermelimiyiz mi? Yada hangi durumlarda yer vermeliyiz.Bu yer verme durumunun bazı zamanlarda kara mizah durumuna geldiğini görüyorum.Görüşlerinizi paylaşırsanız umuyorumki çok kişi bu konuda değişik fikirlere sahip olacaktır.

Benim görüşüm eğer bizden yaşça büyük olan kişilere yer vereceksek gerçekten yaşlı ayakta duramayacak kadar zor durumda olan kişilere verilebilir.Oturan kişilere mecburmuş gibi rahatsız edenlere, Gözünün içine bakarak rahatsız edenlere v.s durumlarda kesinlikle yer vermem.Yaşlılar kendilerine saygı bekliyorsa Küçüklerede ilk önce sevgilerini vermeleri gerekir.Oturan kişinin ruh halini bilmeden, hastamı uykusuzmu, ayağımı ağrıyor demeden potansiyel yer verecek kişi olarak görmemeleri gerekiyor.

NOT; Eğer yönetici arkadaşlarım bu konuyu onaylarlarsa görüşlerimin devamı gelecek.

Çevrimdışı Nazim Azeri

*
  • *
  •  2 2
  • 0 0
  • Yeşilçam Sever
Ynt: Otobüste Yaşlılara Yer Vermelimiyiz? Yoksa.....
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2013, 21:08:31 »
Insan nasil terbiye alirsa (evde ya okulda) oylede hereket eder.Azerbeycanda yasadigim (Sovetler birligi)dovrunde kucukken her zaman kalkib yer vererdik buyuklere.Oyle terbiye almistik.Ama simdi yasadigim ulkede (Israel) ben boyle seyler gormedim.Bence yer verib saygi gostermek lazim.
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2013, 21:31:53 »
Benim görüsüm yaslilara  yanliz otobüste yer vermekle kalmaz saygi ve hörmette kusur etmemek lazim bu hadis-i serifde Kuran-i Kerimde de yaziyor,yaslilar cocuk gibidirler her zaman saygini ve sevgini esirgemiycen,cünkü biz genclerde zaman gelicek yaslanicagiz.

Not:KURSIYER kardesime tesekkür ederim güzel konu actigi icin..

Çevrimdışı genç_dede

*
  • iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir
  • *
  •  7642 7642
  • 65194 65194
  • Yeşilçam Fedakarı
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2013, 01:33:17 »
Her dakkada film olmazki öyleyaa... Helal olsun kursiyer kardeşime bam teline dokunmuş aynenn... ;) + REP

Çevrimdışı energy

*
  • *
  •  16 16
  • 10 10
  • Yeşilçam Sever
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2014, 19:04:19 »
Benim görüsüm yaslilara  yanliz otobüste yer vermekle kalmaz saygi ve hörmette kusur etmemek lazim bu hadis-i serifde Kuran-i Kerimde de yaziyor,yaslilar cocuk gibidirler her zaman saygini ve sevgini esirgemiycen,cünkü biz genclerde zaman gelicek yaslanicagiz.

Not:KURSIYER kardesime tesekkür ederim güzel konu actigi icin..

katılıyorum bizde yaşlanacağız sonuç olarak saygı görmek için önce saygıyı göstermemiz ve sonraki nesillerede öğretememiz gerek.

Çevrimdışı sky95

*
  • *
  •  5 5
  • 0 0
  • Yeşilçam Sever
« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2015, 01:43:37 »
"Oturan kişinin ruh halini bilmeden, hastamı uykusuzmu, ayağımı ağrıyor demeden potansiyel yer verecek kişi olarak görmemeleri gerekiyor" demişsiniz.

Peki siz

Ayakta kalan yaşlı kişinin ruh halini bilmeden, hastamı uykusuzmu, ayağımı ağrıyor demeden potansiyel yer arayan kişi olarak görmeniz doğru bir mantık  mı?

Çevrimdışı kursiyer

*
  • *
  •  624 624
  • 73 73
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2015, 16:19:16 »
Oturan kişi hasbel kader boş yer bulmuş oturmuş. Belliki biryerden biyere gitmek için otobüse binmiş. oturan kişinin derdi ayakta kalanların psikolojilerini ölçmek değil. Benim burada anlatmak istediğim oturan kişinin potansiyel görülmesi. Mecbur kalınması. Kaldiki oturan kişinin herhangi bir mazereti yoksa ve en önemlisi kendi isteği ile yer vermesi. Diyelimki genç birisi 2-3 saat yol yürümüş ağır bir çalışma sonrası eve dönüyor otobüste boş yer bulmuş oturmuş. Karşısınada yaşça büyük birisi Psikolojik olarak rahatsız ediyor. Ben bunu anlatmak istedim. Eğer yolculuğunu oturarak yapmak istiyorsa dolmuşa olmadı taksiye binecek.
SKY95 düşüncenide bildirirsen sevinirim.

Çevrimdışı JUAN CARLOS

*
  • *
  •  1 1
  • 0 0
  • Yeşilçam Sever
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2016, 13:58:32 »
Bakın ne olursa olsun bizler yolda ekmek gördükmü 3 kere öpüp başımıza koyduktan sonra en yüksek yere bırakırız,bize öğretilende yaşlılara yer vermektir sen vermiyorsan o senin tercihindir.....

Çevrimdışı Kid

*
  • *
  •  19 19
  • 0 0
  • İçindeki çocuğu koruyabilmiş...
« Yanıtla #8 : 11 Haziran 2017, 02:14:21 »
Otobusteki uyari, ön koltuklar yaşlı, engelli, gazi, hamile ve cocuklu bayanlara aittir, seklinde. Arkada oturanlari rahatsız etmemeli ayaktakiler. Ben bir yaşlı, engelli, gazi, hamile ve kucuk cocuklu bayan gordugum zaman kesin yer veriyorum ama orta yaşlı ise ve dedigin gibi bakislariyla rahatsiz ediyorsa, simdiki gencler de cok terbiyesiz, gibi laflar atiyorsa takip kulakligimi uyumaya bakiyorum. Ama bunun dışında ayaktakilere mutlaka yardimci olmaya çalışıyorum. Mesela arkadan akbil gonderenlerin akbilini ayaktaki biri uzatacagina oturan biri uzatmali şoföre. Cunku ayaktakinin zaten elleri tutunmaya çalışıyor o sirada! Sanirim tek kesin çözüm hic oturmayip hep ayakta gitmekte.

Bir de ben yaslaninca kimseye bu terbiyesizligi yapmam. Eger birisi bana yer vermeyi akil etmisse ona kucuk bi tesekkur ederim. Bazen oyle durumlar oluyor ki yer verince oturmuyor, sizi de bos yere yerinizden etmis oluyorlar. Oturan kendi rizasiyla vermeli, oturacak olan tesekkur etmeli, ayakta kalan kendi rizasiyla kalmali. Ancak boyle olursa toplum olarak daha huzurlu bir sekilde yolculuk ederiz...

Çevrimdışı wdb2021

*
  • *
  •  1 1
  • 0 0
  • Yeşilçam Sever
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2021, 10:07:54 »
Otobüste yaşlılar için ayrılmış koltuklar bulunmalıdır.