Merhaba Ziyaretçi
Son Eklenen Filmler Göster/Gizle | Sitemizde yaklaşık 5444 film bulunmaktadır.

Çevrimiçi Ortegalex

*
  • Tüm linksiz film kategorisindeki sunumlar bilgi amaçlıdır. Filmler ile ilgili talepler için benimle iletişime geçebilirsiniz.
  • *****
  •  6669 6669
  • 65533 65533
  • Tüm Yeşilçam filmleri için mesaj atabilirsiniz..Yapımı : 1952 - Türkiye ,  ABD
Tür : Casusluk ,  Dram ,  Gerilim 
Süre: 108 Dak.
Yönetmen : Joseph L. Mankiewicz
Oyuncular : James Mason  ,  Danielle Darrieux  ,  Walter Hampden  ,  Michael Rennie  ,  John Wengraf 
Senaryo : Joseph L. Mankiewicz ,  Michael Wilson
Yapımcı : Otto Lang ,  Gent Oswald

Konu: Elyesa Bazna, İngiltere'nin Türkiye büyükelçisinin uşağı olarak çalışırken gizli evrakları Alman elçisi Franz von Papen'e sızdırıyordu. Aslında tek amacı aslında rahat ve konforlu bir yaşam sürmekti..

Bir Yorum: Osmanlı topraklarında doğmuş, Türk asıllı Nazi Almanya'sına çalışan 'Elyesa Bazna (İlyas Bazna)'nın hikayesini anlatıyor. Gerçi filmde Almanlara para için belge satmaya çalıştığı söyleniyor. Hikaye gerçek... Yönetmen, klasikleşmiş efsane film 'All About Eve' nin yönetmeni. En iyi senaryo ve yönetmenlik dalında Oscar'a aday olmuş o sene. Filmi seyrettim, sahnelerin tümü gerçekleştiği yerlerde çekilmiş. O dönem Ankara ve İstanbul'unu izliyorsunuz. Caddelerde dolaşan insanlar modern giyimli yansıtılmış. Birkaç sahnede Türkçe konuşan karakterler var. Fakat şiveleri bozuk. Türk oyuncu bulamamış olacaklar ki yabancılara Türkçe konuşturmuşlar. Ezan ve Kuran sesleri duyacaksınız birkaç sahnede. Ayrıca camiye ayakkabısız girildiğini filmi izleyen yabancılar öğrenmiş olmalılar. Öyle ki bir sahnede casusumuz bunu peşindekilerden kaçmak için koz olarak kullanıyor. Filmde gerilim ve heyecan üst seviyede. Ayrıca büyük yatırımla Türkiye'de çekilen ilk film diye okumuştum..
Fenerbahçe Türkiye'dir, Türkiye Fenerbahçe..                                 

Linksiz Sunumlar kategorisindeki tüm filmler görsel sunumlardır, bilgi için benimle iletişime geçebilirsiniz.